top of page
  • Writer's pictureIssam Khoury

Operácia Claw-Sword

Štyri obrnené vozidlá s americkou vlajkou v sprievode bojových jednotiek Sýrskych demokratických síl (SDF) zamierili 2. decembra 2022 do blízkosti oblasti Al-Malikiyah „Derik“ na severovýchode Sýrie. Ich cieľom bolo monitorovanie turecko-sýrskej hranice. Podobná hliadka išla monitorovať sýrsko-iracké hranice.


Táto aktivita prichádza po zredukovaní amerických hliadok z 20 hliadok týždenne na 5-6 hliadok po 20. novembri 2022, teda po leteckých útokoch, ktoré Turecko podniklo na sýrskych územiach.
Nepriatelia Autonómnej správy severnej a východnej Sýrie


Turecko obvinilo Stranu kurdských pracujúcich (PKK) z vykonania teroristického útoku z 13. novembra 2022. Turecké vyšetrovanie ukázalo, že páchateľ teroristického útoku „Ahlam al-Bašír [1]“ bol sýrskeho pôvodu a dostal výcvik kurdských teroristických skupín v meste Kobani [2] na vykonanie operácie, ktorá si vyžiadala životy šiestich ľudí na ulici „Istiklal“, ktorá je životne dôležitým srdcom Istanbulu [3].


Turecko klasifikuje Stranu demokratickej únie [4], "ktorá je kurdskou stranou v Sýrii najbližšou k PKK, ako sýrskeho predstaviteľa organizácie PKK“, ktorá je zaradená na turecký a americký teroristický zoznam [5]. Turecko odkazuje na obrázky zobrazujúce vodcov autonómnej správy, ktorí mali bojovú úlohu s PKK v pohorí Qandil. Snáď najvýznamnejším z nich je Elham Ahmad [6], ktorý je prezidentom výkonného výboru Sýrskej demokratickej rady .


Sýrska opozícia, zastúpená Tureckom podporovanou Sýrskou Národnou Koalíciou, sa domnieva, že PYD a PKK sú dve organizácie spojené so sýrskymi spravodajskými službami, podľa dokumentov, ktoré spojili vodcov tejto strany so sýrskymi spravodajskými dôstojníkmi. Sýrska vláda je stále aktívna a pôsobí v oblastiach autonómnej správy, rovnako ako riadenie letiska Qamishli je stále v rukách sýrskeho režimu a Rusi majú vo vnútri letiska efektívne bezpečnostné veliteľstvo.


Veľká časť arabských kmeňov tiež prechováva nepriateľstvo voči kurdským nacionalistom, a keďže Strana demokratickej únie je najvplyvnejšou politickou a vojenskou silou v oblastiach autonómnej správy, nepriateľstvo Arabov voči nej bolo jasné.


Arabskí nacionalisti vidia, že vzdialeným cieľom Strany demokratickej únie je vytvorenie nezávislého štátu pre sýrskych Kurdov, ktorý je založený na politike etnických čistiek voči arabskej zložke v severovýchodnej Sýrii. Región by sa stal prirodzeným a politickým rozšírením oblasti irackého Kurdistanu a oba regióny by sa spojili ako prvý krok, ktorý v budúcnosti prispeje k vytvoreniu podmienok pre vznik podobného regiónu v Turecku a Iráne.


Obavy arabských nacionalistov sa samozrejme prelínajú s obavami z Turkov a z tohto dôvodu zaznamenávame nárast počtu bojovníkov arabského kmeňového pôvodu v Národnej armáde, „čo je sýrske opozičné vojenské krídlo, a všetky jeho rozhodnutia kontroluje turecká rozviedka.“


Sýrsky režim tiež, napriek veľkej podpore PKK počas vedenia Abdullaha Ocalana, neskrýva svoje obavy z toho, že Kurdi monopolizujú sýrsku ropu, bavlnu a pšenicu na severovýchode Sýrie.


Projekt demokratickej samosprávy v severovýchodnej Sýrii je projektom, ktorý Damašk odmietol a vidí v ňom Sýriu ako projekt, ktorého širokým cieľom je upevniť americkú prítomnosť v Sýrii a Rusko v tom samozrejme podporuje sýrsky režim, hoci Rusko je sprostredkovateľskou stranou medzi Sýrskymi demokratickými silami a Turkami a vďaka Moskve sa boje medzi SDF a Turkami v roku 2019 zastavili a sily ruskej vojenskej polície a príslušníci sýrskej armády boli rozmiestnení v oblastiach západne od Eufratu, v blízkosti Manbidž a Tell Rifaat.


Odpovede Autonómnej správy severnej a východnej Sýrie


Saleh Muslim, ktorý je najvýznamnejším lídrom Strany demokratickej únie, v rozhovore s novinárom Jazeelom Khourym na Sky News [7] 27. novembra 2022 oznámil, že páchateľom útoku bol palestínsky pôvod, nie Kurd, a že traja z jej bratov boli spojení s ISIS a boli zabití v oblastiach Manbidž, Rakka a Irak v rôznych časoch. Pokiaľ ide o jej štvrtého brata, je jedným z bojovníkov opozičných frakcií podporovaných Tureckom, čo znamená, že za útokom stojí ISIS.


Saleh Muslim obvinil Turecko z financovania ISIS na základe priznaní zadržaných vo väzniciach autonómnej správy (Sýrske demokratické sily zadržiavajú 10 000 bojovníkov pridružených k ISIS a takmer 50 000 ich rodín v tábore al-Hawl), čo znamená že Turecko vymyslelo tento teroristický útok. Aby ospravedlnil svoj útok na Kurdov v severnej Sýrii.


Mazloum Abdi, veliteľ Sýrskych demokratických síl, 14. novembra 2022 v tweete[8] oznámil, že jeho sily nemajú nič spoločné s bombovým útokom v Istanbule a vyjadril sústrasť tureckému ľudu. Rovnaký Abdiho prejav zopakovali aj mnohí lídri prvej línie v Sýrskej demokratickej rade.


V skutočnosti Sýrske demokratické sily pozostávajú z rôznych etnických formácií, ako sú Sýrčania, Asýrčania a niektoré arabské kmeňové[9] zložky, ktoré deklarujú svoje nepriateľstvo voči tureckým zásahom, ale najjasnejšie v Sýrskych demokratických silách sú Kurdi a Kurdi. Turecko sa vždy snažte vykresliť ako nepriateľa, ktorého jediným cieľom je zlikvidovať aj Kurdov. Uviedol to kurdský spisovateľ Hussein Omar v programe Okrúhly stôl[10] 21. novembra 2022 na televíznom kanáli Al-Yaum[11] .Ruská pozícia


Arabský televízny kanál I24 [12], ktorý vo svojom bulletine z 30. novembra 2022 oznámil, že Ibrahim Kalin, „hovorca tureckého prezdidenta“, uviedol, že sýrska vláda si je vedomá a schvaľuje tureckú vojenskú operáciu proti sýrskym demokratom. Sily, ako sa uvádza v tej istej správe o rusko-tureckej koordinácii vedúcej k stiahnutiu Sýrske demokratické sily z niektorých oblastí, za predpokladu, že prázdnotu vyplnia sily piateho zboru, pridružené k sýrskej armáde, čo robí tento proces pokračovaním Dohody zo Soči (rusko-iránsko-turecká dohoda), z ktorej má Rusko za cieľ znovu splaviť Asada s regionálnymi stranami.


Minister zahraničných vecí Sergej Viktorovič Lavrov na fóre „Primakov Readings“ v Moskve 8. decembra 2022 vyhlásil: „Máme záujem, aby sa Turecko a Sýria na základe dohody z Adany medzi oboma krajinami, ktorá je stále v platnosti, urovnali špecifické otázky súvisiace so zaistením bezpečnosti hraníc“. A to obnovením dialógu, na ktorý akoby dozrievali predpoklady.


Lavrov vyzval Kurdov [13] na nevyhnutnosť dialógu so sýrskou vládou s cieľom nájsť vzorec pre spolunažívanie v rámci jedného štátu namiesto stávkovania na klamlivé americké sľuby.


Podľa súkromných tureckých oficiálnych zdrojov pre katarský kanál Al-Džazíra Turecko 29. novembra 2022 predložilo Rusku nasledujúce požiadavky [14], aby ich postúpilo vedeniu Sýrskych demokratických síl:


Prvá požiadavka: stiahnutie ozbrojených organizácií Sýrskych demokratických síl z Manbidžu, Ayn al-Arab „Kobani“ a Tall Rifat v severnej Sýrii.


Druhá požiadavka: návrat inštitúcií sýrskeho režimu ako alternatívy k „Sýrskym demokratickým silám“, vrátane bezpečnostných síl a pohraničnej stráže.


Druhá požiadavka ukazuje, že turecká vláda uprednostňuje zmierenie so sýrskym režimom a tento nový turecký prístup prišiel s ruským úsilím zameraným na zastavenie Assadovej medzinárodnej izolácie a prijatie Turecka ako kľúča k tejto záležitosti, najmä preto, že turecký režim zohráva sprostredkovateľskú úlohu. medzi Ruskom a Ukrajinou.


Zdá sa, že Turecko súhlasí s týmto prístupom, aby znížilo náklady na vojenskú vojnu proti nemu, keďže Turecko vykresľuje región Kobani ako oblasť vojenských tunelov, ktorú používajú bojovníci PKK ako východiskový bod pre svoje operácie s cieľom ohroziť národ. bezpečnosť Turecka az tohto dôvodu sa turecké vojenské médiá zamerali na toto mesto, kde turecký minister obrany Hulusi Akar [15] uviedol: „Úkryty, jaskyne, tunely a sklady pre ozbrojené zložky boli úspešne zlikvidované[ 16]“.


V skutočnosti, aby bol turecký plán úspešný, Ankara vyzýva Rusko a Spojené štáty, aby zaručili oblasť 30 km hlboko vnútri sýrskeho územia, bez prítomnosti SDF.Možnosti pozemného vpádu


Pozemný vpád do severovýchodnej Sýrie nebude pre Turecko bez medzinárodného „rusko-amerického“ súhlasu jednoduchý. Turecko sa vždy snažilo prejsť projektom bezpečnej zóny na juh od svojich hraníc, ale medzinárodné mocnosti s týmto projektom neboli spokojné, pretože by to naštvalo Kurdov, partnerov Spojených štátov amerických v projekte boja proti terorizmu.Súčasne Turecko, vzhľadom na potrebu Washingtonu aj Moskvy, našlo v oživení projektu demilitarizovanej zóny 30 km hlboko v sýrskom území dobrú príležitosť, najmä preto, že teroristická organizácia ISIS nemá účinnú moc ohroziť bezpečnosť USA, vďaka ktorej sú Američania menej ostražití pri podpore Kurdov ako po minulé roky.


Aby Turecko upevnilo šance na presadenie svojho projektu, vykonalo intenzívne letecké operácie od západu Eufratu po iracko-sýrsku hranicu a prostredníctvom svojich vojnových vlajok oznámilo svoju pozemnú bojovú pripravenosť na bitku, pričom čakalo na rozhodnutie tureckého prezidenta.


Sýrske opozičné jednotky pridružené k Sýrskej národnej armáde zároveň pripravili „opozíciu“ byť pozemnou pažbou Ankary v boji a týmto prístupom budú straty tureckej armády obmedzené, pretože bude závisieť od Tureckí vojenskí experti na riadenie pohybu Sýrskej národnej armády na zemi s intenzívnou leteckou podporou prostredníctvom leteckej vojny a tureckého bezpilotného lietadla.


Turecko sa snaží prostredníctvom svojich intenzívnych leteckých útokov na dediny a vojenské miesta, v ktorých sú prítomné Sýrske demokratické sily, vytvoriť medzery, ktoré umožnia silám národnej armády dosiahnuť rýchle víťazstvá, keď dôjde k pozemnému útoku, ktorý Ankara podporuje.


Keďže Kurdi nevlastnia systémy protivzdušnej obrany, ich jediná závislosť je na tuneloch, čo určite zvýši náklady národnej armády na pozemnú bitku. Turecká vláda sa preto snažila prostredníctvom svojich arabských mediálnych kanálov odvysielať mobilizujúci prejav, ktorý by ukázal, že bitky o Tal Rifaat, Manbidž a Ayn al-Arab sú bitkami v záujme sýrskych Arabov, ktorých „Autonómna správa Vláda Severnej a Východnej Sýrie ich nechce a prístup sýrskych Arabov do týchto oblastí bude znamenať poskytnutie bývania a širokých pracovných príležitostí pre vysídlených Sýrčanov žijúcich v Turecku.Tiché americké odmietnutie


John Kirby, hovorca Národnej bezpečnostnej rady Bieleho domu, 8. decembra 2022 oznámil, že jeho krajina má s Tureckom jasno o nebezpečenstvách svojich vojenských operácií v severozápadnej Sýrii, aj keď Washington podporuje právo Ankary brániť sa.Zdá sa, že Kirbyho vyhlásenie prišlo po tom, čo Biely dom potvrdil, že jedna z tureckých rakiet zasiahla oblasť štvrť míle od jednej z amerických základní, podľa článku Baraka Ravida z Tel Avivu na AXIOS [17], riaditeľ CIA Bill Burns poslal svojmu tureckému kolegovi rázny odkaz proti nedávnemu delostrelectvu a náletom Turecka proti Kurdom v severnej Sýrii a varoval, že ohrozujú americké sily [18].Odtiaľto chápeme, že Američanom ide hlavne o to, aby nikoho zo svojich vojakov či pozícií nevystavili žiadnej bezpečnostnej či vojenskej hrozbe a uprednostňujú mierové správanie medzi Kurdmi a Turkami, keďže nie sú pripravení preskupovať oblasť severozápadne od Eufrat opäť vzhľadom na ich veľkú angažovanosť v kontexte ukrajinsko-ruskej vojny, konfliktu na Taiwane a novej aktualizácie síl NATO.Záver


Rusi, ktorí dominujú v oblasti východne od Eufratu, majú záujem na tom, aby sily sýrskeho režimu získali späť od Kurdov oblasti Manbidž a Tall Rifat a vôbec im nevadí, že Turci získali oblasť Kobani „Ayn al-Arab prepojiť oblasti Tal Abyad a Jarabulus, ktoré sú pod kontrolou Sýrskej národnej armády podporovanej Tureckom. Alebo odovzdať všetky tieto oblasti sýrskej armáde prostredníctvom konsenzu medzi Tureckom a Sýriou na základe dohody z Adana, za predpokladu, že ovocie tohto projektu bude zárukou bezpečnosti Turecka.


A zároveň marginalizuje úlohu Kurdov z týchto pohraničných oblastí, keďže Kurdi sú partnermi Spojených štátov amerických, protivníka, ktorý zbraňami a peniazmi podporuje Ukrajincov proti expanzívnym projektom Moskvy.


Erdogan je na ruskej strane, ale lavíruje, aby získal súhlas americkej strany, keďže sa zdá, že Američania nemajú záujem o oblasti na západ od rieky Eufrat a ich hlavný záujem je o oblasti „Hornej Al-džazíry“ západne od Eufratu, keďže ide o oblasti bohaté na ropu, bavlnu a pšenicu a ich získanie sýrskym režimom by znamenalo opätovnú ekonomickú resurekciu režimu Bašára al-Asada po tom, čo sa Západu podarilo uplatniť súbor tvrdých sankcií. proti nej, takže rozhodnutie „Národnej armády“ ovládnuť mesto Kobani nebude vo Washingtone flexibilné a ak sa útok uskutoční, nepresiahne hranice tohto regiónu smerom k oblastiam Rumailan a Derik, „Al-Malikiyah“ Pretože Američania sú tam stále najsilnejšou stranou a sú odhodlaní zaručiť bezpečnosť oblastí pod ich kontrolou.

[1] https://www.hurriyetdailynews.com/perpetrator-of-istanbul-terror-attack-sent-to-courthouse-178603 [2] Kobanî )Badh Rajbana( officially Ayn al-Arab, is a Kurdish-majority city in northern Syria, lying immediately south of the Syria–Turkey border. [3] https://twitter.com/TRTArabi/status/1592102713772322816?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1592102713772322816%7Ctwgr%5E11ab9aa358d29cb35fa3442236bc456fdb011535%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.alquds.co.uk%2FD985D986D981D8B0D8A9-D8AAD981D8ACD98AD8B1-D8A5D8B3D8B7D986D8A8D988D984-D8AAD8B9D8AAD8B1D981-D8A8D8A7D986D8AAD985D8A7D8A6D987D8A7-D984%2F [4] The Kurdish Democratic Union Party (PYD) is a Syrian affiliate of the militant Kurdistan Workers’ Party (PKK). It is one of the most important Kurdish opposition parties in Syria as well as a charter member of the National Coordination Body for Democratic Change. https://carnegie-mec.org/diwan/48526?lang=en [5] https://www.crisisgroup.org/content/turkeys-pkk-conflict-visual-explainer [6] Elham Ahmad is president of the Executive Committee of the Syrian Democratic Council, the governing body of the Autonomous Administration of North and East Syria. She is also a veteran campaigner and widely published advocate for Kurdish democracy and women’s rights. https://www.washingtoninstitute.org/experts/elham-ahmad [7] https://www.youtube.com/watch?v=Rh6sfAyK2Zo [8] https://twitter.com/MazloumAbdi/status/1592136296981757953 [9] https://www.youtube.com/watch?v=9s9BVoEktxE [10] https://www.youtube.com/watch?v=_g9KCdXipGE [11] https://alyaumtv.net/ [12] https://twitter.com/i24NEWS_AR/status/1598001725369188352 [13] https://arabic.rt.com/middle_east/1414949-%D9%84%D8%A7%D9%81%D8%B1%D9%88%D9%81-%D9%87%D9%86%D8%A7%D9%83-%D9%85%D9%82%D8%AF%D9%85%D8%A7%D8%AA-%D8%AA%D9%86%D8%B6%D8%AC-%D9%84%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A6%D9%86%D8%A7%D9%81-%D8%A7%D9%84%D8%AD%D9%88%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D9%8A%D9%86-%D8%AA%D8%B1%D9%83%D9%8A%D8%A7-%D9%88%D8%B3%D9%88%D8%B1%D9%8A%D8%A7/ [14] https://www.aljazeera.net/news/2022/11/29/%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B7-%D8%AA%D8%B1%D9%83%D9%8A%D8%A9-%D9%88%D9%85%D9%87%D9%84%D8%A9-%D8%B2%D9%85%D9%86%D9%8A%D8%A9-%D9%84%D9%84%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D8%AC%D8%B9-%D8%B9%D9%86 [15] Hulusi Akar is the current Turkish minister of defense and a former four-star Turkish Armed Forces general who served as the 29th chief of the Turkish General Staff. [16] https://www.alhadath.net/syria/2022/11/20/%D9%88%D8%B2%D9%8A%D8%B1-%D8%A7%D9%84%D8%AF%D9%81%D8%A7%D8%B9-%D8%A7%D9%84%D8%AA%D8%B1%D9%83%D9%8A-%D9%81%D9%83%D9%83%D9%86%D8%A7-%D8%A3%D9%86%D9%81%D8%A7%D9%82-%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%D8%A8%D9%8A%D9%8A%D9%86-%D9%88%D9%85%D8%AE%D8%A7%D8%A8%D8%A6%D9%87%D9%85- [17] https://www.axios.com/2022/12/07/cia-warned-turkey-strikes-syria-kurds-us-troops [18] https://www.axios.com/2022/12/07/cia-warned-turkey-strikes-syria-kurds-us-troops

3 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page